Az Anna Lindh Foundation (ALF)

A 2005 áprilisában létrehozott Anna Lindh Alapítvány célja a kulturális sokszínűség előmozdítása az Európai Unió és a mediterrán térség országainak összefogásával megvalósuló kulturális kezdeményezések támogatásával.

Az Euro-mediterrán Partnerség kezdete az 1995-ben Barcelonában elindított ún. Barcelonai Folyamat, mely az Unió és a 12 érintett mediterrán ország (Algéria, Ciprus, Egyiptom, Izrael, Jordánia, Libanon, Marokkó, Málta, Palesztin Nemzeti Hatóság, Szíria, Törökország és Tunézia, valamint megfigyelőként Líbia) kapcsolatainak a keretéül szolgál.
A partnerség három, egymást kölcsönösen kiegészítő pillérre épül:

  • a politikai és biztonsági partnerség (célja a béke és a stabilitás megteremtése),
  • a gazdasági és pénzügyi partnerség (a cél egy euromed szabadkereskedelmi térség létrehozása, fenntartható fejlődés ösztönzése, az integráció előmozdítása),
  • a szociális, kulturális és humán partnerség (a cél a kulturális örökség védelme, a kultúrák közötti megértés előmozdítása és a civil társadalom kapcsolatrendszerének erősítése).

A partnerség ez utóbbi pillérjére építve, a kultúrák és civilizációk közötti párbeszéd előmozdítása érdekében elhatározták egy Euro-mediterrán Alapítvány felállítását. Alexandriában 2005 áprilisában ünnepélyes keretek között bocsátották útjára hivatalosan az Anna Lindh Alapítványt, melyet az Európai Bizottság és a partnerség tagállamai közös finanszírozásával hoztak létre.

Az Anna Lindh Alapítvány többek között támogatást nyújt olyan együttműködési projektek esetében, melyek hozzájárulnak a kulturális sokszínűség elősegítéséhez.

A projektek többek között a következő területekre koncentrálnak:

  • a kulturális hasonlóságok feltérképezése, különös tekintettel a tolerancia megerősítésére, a rasszizmus és az idegengyűlölet kiküszöbölésére,
  • a kulturális, tudományos és vallások közötti párbeszéd kialakítása széles körben,
  • a fiatalok képzése és együttműködése, művészetek, kulturális cserék, valamint a nők szerepének erősítése.

Az alapítvány honlapján megtalálhatók az aktuális pályázati felhívások, a jelentkezés egyik előfeltétele minimum két uniós és két dél-mediterrán ország civil szervezeteinek közös részvétele.

Pályázni folyamatosan lehet, évente általában két-három beadási határidővel.

Az alapítvány feladatköre:

Általános célok:

  • 1. a kulturális hasonlóságok feltérképezése, fejlesztése, illetve támogatása, különös tekintettel a sztereotípiák, a rasszizmus és az idegengyűlölet kiküszöbölésére, a tolerancia megerősítésére;
  • 2. széles körű kulturális, szellemi és a különböző vallások közötti párbeszéd kialakítása;
  • 3. a Partnerség kulturális és humán dimenziójának alátámasztása és fejlesztése mind bilaterális, mind multilaterális szinten.

A konkrét tevékenységét tekintve:

  • 1. olyan kiterjedt hálózat létrehozása, mely az együttműködés katalizátora lesz;
  • 2. a kulturális, intellektuális és a civil társadalmon belüli eszmecsere folyamatos elősegítése elsősorban a médián keresztül (rádió, televízió, folyóiratok, internet);
  • 3. az országok közötti megértést elősegítő fesztiválok és egyéb események támogatása;
  • 4. a Partnerség eszméinek terjesztése.

A Hálózatok Hálózata:

Az interkulturális kezdeményezéseket felkaroló Alapítvány egyúttal civil szervezetek országokon átívelő hálózata is, az érintett 43 országban több, mint 3000 nonprofit szervezet és intézmény a tagja jelenleg, akik csatlakoztak a kitűzött célokhoz. Az Alapítvány tevékenységét arra fókuszálja, hogy olyan kiterjedt hálózatot alakítson ki, amely az együttműködés katalizátora lesz.

Minden tagországban létre kellett hozni egy-egy hálózatot olyan nemzeti intézmények részvételével, amelyek elősegítik a kultúrák és civilizációk közti párbeszédet, ez az ún. Hálózatok Hálózata. Az Alapítvány minél több civil szervezet bevonása a hálózatba, valamint, hogy az együttműködésről a média különféle formákban tájékoztatást adjon, láthatóvá téve az euro-mediterrán kapcsolatrendszert.
Az Alapítvány magyarországi hálózatához eddig több mint 50 szervezet csatlakozott, oktatási és kulturális intézmények, nonprofit szervezetek, alkotócsoportok és sajtóorgánumok.

A hálózatvezető Kiss Imre, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatója.

Az Anna Lindh Alapítvány nyílt, a csatlakozás lehetősége minden szervezet számára adott, amelynek szándékában áll a fenti célokért tevékenykedni. A csatlakozás módjáról emailben tudunk bővebb tájékoztatást nyújtani, további információhoz vedd fel velünk a kapcsolatot itt.